Kurzy a workshopy


Pravidelný kurz divadelní a aplikované improvizace

"IMPRO ÚTERKY v Liberci - napojit se na hru, lehkost a radost v sobě"

od 19.10. 2021 začínáme pravidelně improvizovat v malé skupině začínajících improvizátorů

 "IMPRO ÚTERKY" v sudé týdny

Od 19.října startují pravidelné tréninky DIVADELNÍ IMPROVIZACE, které jsou otevřeny pro začínající improvizátorky a improvizátory nebo pro ty, které improvizace láká a chtějí ji zkusit. 

Bude prostor i pro vzájemnou inspiraci a sebepoznání v rámci APLIKOVANÉ IMPROVIZACE. V bezpečném prostředí hry budeme společně zkoumat a trénovat improvizační principy, těšit se ze společné tvorby a budeme experimentovat, co vše v prostoru improvizace může vzniknout.

Pro ty, kteří mají chuť začít improvizovat, objevovat sebe i druhé, jsou tu IMPRO ÚTERKY!  

Termíny:  19.10. , 2.11. , 16.11. , 30.11. , 14.12. , 4.1. , 18.1. , 1.2. 

Čas: začínáme v 17:30 a končíme 20:30 - 3 hodiny tréninku

Cena: 2600,- / 8 setkání / 8 lidí ve skupině

Místo: Liberec, Kunratická 185

Přihlášky: katerina@buresovakaterina.cz, 777 561 405 

 Jaké to je improvizovat s druhými a jaké sám se sebou? Chcete společně tvořit příběhy nebo si jen tak hrát a těšit se na to, co vznikne? Jak se dá naučit být v okamžiku tady a teď a mít důvěru v parťáka a naši spoluhru? Jak to vypadá, když z "ničeho" vzniká "něco"? Báli jste se udělat chybu nebo, že váš nápad zapadne?  Chcete experimentovat v bezpečném prostředí hry? Chcete zažít laskavé přijetí vaší nahrávky a být tím podpořen? Chcete zažívat co to znamená být SPOLU ve hře?       

Kromě toho, že budeme společně budovat bezpečné prostředí k tvorbě, pozorování a sebepoznání, si to taky budeme nesmírně užívat, smát se, experimentovat, řádit a ... 

vnímat všemi smysly, celým svým tělem nabídky vlastní i od spoluhráče

• pracovat se známým improvizačním principem "Ano, a..." , místo "ano ale..."

• trénovat umění "vzít chybu do hry" a radovat se z překvapení

• všímat si příběhů které nám budou "samy" vznikat pod rukama a rozvíjet je
• případně prohlubovat další improvizační dovednosti

Improvizace je také čas pro sebe, pro radost i cenné objevy, prostor pro experimenty a trénování si věcí, na které si v reálném světě třeba ještě netroufáme.

Předchozí zkušenosti s divadlem nebo divadelní improvizací nejsou vůbec potřeba. Potřebujete jen své tělo, nadšení, chuť si hrát a chuť nechat se sami sebou překvapovat.

Těším se na setkání s Vámi. Těším se na společnou hru a radost z ní. Těším se na příběhy, které budou vznikat skrze nás a improvizaci v bezpečném prostoru bez souzení sebe sama a ostatních. 

Pokud vás improvizace nějakým způsobem láká, ale ještě si nejste úplně jisti a váháte ... řekněte "ANO A ..."  svému impulsu to vyzkoušet! Přijďte na jeden trénink a uvidíte, ucítíte, jestli se připojíte i na další tréninky. Těším se na všechny! 

Vaše nadšená a zcela improvizací pohlcená lektorka Káča Burešová


Trochu více o improvizaci ...

V divadelní improvizací nazýváme pravidelné setkávání tréninky. Tréninky proto, že improvizace je dovednost a lze ji trénovat. Trénujeme ji v bezpečném prostředí bez posuzování a hodnocení, kde máme svobodný prostor pro učení, zdokonalování se, růst a tvorbu.

Divadelní improvizace stojí na jednoduchých principech, které nám pomáhají jako kotvy a podpora při samotné improvizaci. O ně se můžeme opřít při tvorbě improvizačních scén a při tvorbě příběhu. Slouží tedy jako podpora k sebevyjádření v rámci improvizace a nabízí se i obrovský prostor svobody k tvorbě. 

Tyto principy pak můžeme využívat i při vzájemné komunikaci a můžeme si je přenést i do běžného dne a života. V rámci aplikované improvizace je prostor v bezpečné atmosféře zkoumat, poznávat nebo i měnit své postoje, vzorce chování, hodnoty nebo samotný přístup k sobě, k druhým nebo k realitě.

Několik principů divadelní improvizace ... 

Ano a ... místo Ano ale ... učíme se přijímat nabídky spoluhráče a rozvíjet je o malý kousek dál.

Bereme chybu do hry ... chybu bereme v improvizaci jako plnohodnotnou součást hry. Chyba prostě vznikla a pokud ji vezmeme do hry a hrajeme s ní, vznikne další příběh. Jen trochu jiný, než jsme si na začátku mysleli.

Nech druhého zazářit ... přijímáme nabídky spoluhráče a tím ho necháme zazářit jeho nápad a tím i spoluhráče. Tím, že podpořím spoluhráče podpořím náš společný příběh a tím i sám sebe jako hráče v našem společném příběhu.

Hravost a radost ... jsou základem improvizace. Pokud se hravost a radost z improvizace vytratí, stává se z toho dřina a mizí hra.

Rytmus a naše tělo je v improvizaci velký parťák ... učíme se své tělo i rytmus vnímat, poslouchat a následovat.


IMPROVIZACE je když ... si hraji, když se raduji, když se napojím na parťáka, když jsem tady a teď, když nechám vznikat příběh, když se směji, když experimentuji, když se nechávám sám sebou překvapovat, když tvořím, když jsem v rytmu, když přijímám, co přichází, když "jenom" jsem, když nesoudím sebe, spoluhráče a vznikající příběh 

IMPROVIZACE je ... hra, radost, spolupráce, chvíle pro sebe, smích, bezpečný prostor zkusit něco nového, experiment, tady a teď, radost, příběhy, tvorba, život